Przechowywanie w małym mieszkaniu

Funkcjonalne zaprojektowanie niewielkiego mieszkania, zwłaszcza jeśli zamieszkuje je rodzina stanowi nie lada wyzwanie. Wymaga precyzyjnego nadania funkcji każdej znajdującej się w nim przestrzeni. Jeśli tego nie zrobisz – szybko zaczniesz odczuwać skutki w postaci zagracenia, upychania po kątach i ciągłego poszukiwania zaginionych przedmiotów. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim zacznij od… pozbycia się części rzeczy 🙂 Wiem, pewnie nie to chciałaś usłyszeć, ale jest to doskonały punkt wyjścia do zaaranżowania funkcjonalnego wnętrza. Czy naprawdę potrzebujesz 10 kompletów pościeli na zmianę? 15 garnków? Stosu ubrań, których od dawna nie nosisz, ale przecież ich nie wyrzucisz, bo są jeszcze w świetnym stanie? Pozbycie się każdej niepotrzebnej rzeczy to dodatkowa wolna przestrzeń dla Ciebie. Mam dla Ciebie kilka sposobów na  jej optymalne wykorzystanie.

 


Dzisiejszy post jest kolejnym wpisem z cyklu „Ekspert radzi”. Będziemy w nim poruszać różne aspekty życia i prowadzenia biznesu. Autorami są kobiety prowadzące swoje działalności, ekspertki w tym co robią. Jeżeli masz ochotę poznać je bliżej zapraszam TUTAJ.


 

przechowywanie w małym mieszkaniu

  • Wykorzystuj przestrzenie pionowe – nie ograniczaj się do powieszenia łyżki wazowej nad blatem, wykorzystuj powierzchnię drzwi i wewnętrzną stronę drzwiczek od szafek. Zaprzyjaźnij się z wszelkimi haczykami, relingami, listwami magnetycznymi.

 

  • Organizuj w myśl zasady, że każda rzecz ma swoje stałe miejsce – eliminuj, „bezdomne” przedmioty, które powodują nieład.

 

  • Jeśli chcesz naprawdę optymalnie wykorzystać przestrzeń skorzystaj z usług stolarza, który wykona zabudowę meblową skrojoną na miarę – dzięki temu wykorzystasz każdy centymetr i unikniesz upychania rzeczy po kątach.

 

  • Wykorzystaj narożniki – ta niedoceniana przestrzeń często pozostaje niewykorzystana, a ma naprawdę duży potencjał. Szukając mebli wrzuć w google grafika hasło „regał narożny”, szafka narożna” itd. – zobaczysz jak szeroka jest oferta takich mebli.

 

  • Wykorzystaj przestrzeń nad regałami, szafami. Jeśli nie masz wykonanych mebli na wymiar zawsze nad nimi pozostaje niewykorzystana przestrzeń sięgająca do sufitu – to doskonałe miejsce na ustawienie pudeł/pojemników z rzadziej używanymi przedmiotami.

 

  • Przechowuj pionowo co się da – korzystaj z pojemników, krzeseł, garnków itp. które da się sztaplować czyli ustawiać jeden na drugim (lub jeden w drugim).

 

  • Korzystaj z mebli, które wykorzystują przestrzeń do samej podłogi (łóżko z pojemnikiem lub szufladami, sofa z szufladami), a jeśli już masz meble na „nóżkach” świetnie sprawdzą się pod nimi płaskie pojemniki.

 

  • Jak najmniej przechowuj na wierzchu (szczególnie jeśli masz problem z utrzymaniem porządku), kupuj meble zamykane, skrzynie, pojemniki. Jeśli dodatkowo wybierzesz takie w kolorze ścian optycznie „wtopią” się w tło dając poczucie większej przestrzeni.

 

Aranżując małą przestrzeń musisz myśleć nieszablonowo, a do procesu jej zaprojektowania podchodzić w sposób przemyślany, tak aby wnętrze odpowiadało potrzebom Twoim i Twojej rodziny. Świetnie pokazuje to filmik nakręcony na potrzeby sklepu, który systemy przechowywania opanował do perfekcji 😉

 

Zobacz film tutaj.

 

Źródło zdjęć: http://www.ikea.com/

 


 

Jestem projektantką, kreatorką wnętrz, żoną, mamą dwóch urwisów. Lubię ludzi i lubię przedmioty. Z kotem na kolanach planuję, projektuję, komponuję, tworzę wizje pięknych wnętrz, które skutecznie urzeczywistniam”
Macie pytania? Czekam na kontakt: karolina@krealine.pl tel. 798 810 341
https://www.facebook.com/karolina.krealine/